Nadczynność tarczycy

0
35
Rate this post

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest chorobą polegającą na nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. To groźna, przewlekła choroba, której objawów nie należy ignorować. Nieleczona nadczynność może spowodować groźne zmiany w organizmie chorej osoby. Choroba dotyczy ok. 2% populacji, częściej chorują kobiety. Na szczęście współczesna medycyna zna już sposoby leczenia tego schorzenia.
Najczęstsze objawy sygnalizujące pogorszone działanie naszej tarczycy

Spadek wagi ciała – osoba chora, mimo spożywania dużej ilości jedzenia, cały czas chudnie. Odczuwa się głód ciągle, nawet w nocy. Kalorie są szybko spalane i waga coraz niższa.
Nadmierna potliwość i nadwrażliwość na ciepło – organizm spala wiele kalorii, zatem wytwarza dużo ciepła, które musi odprowadzić, co powoduje nadmierne pocenie się u chorego. Takiej osobie jest ciągle gorąco, często wietrzy mieszkanie, nawet zimą ubiera się lekko. Często pojawia się uczulenie na słońce.
Biegunki – ten objaw również jest związany z szybkim spalaniem kalorii. Osoba chora parę razy dziennie musi się udawać do toalety.
Drażliwość, nerwowość – osoby zawodowo lub prywatnie obarczone dużą odpowiedzialnością są przewrażliwione, łatwo wpadają w złość, ciężko jest im się na dłużej skoncentrować na jednej czynności. Źle przyjmują wszelką krytykę.
Kołatanie serca – serce zaczyna bić bardzo szybko. Pojawia się najczęściej w nocy, w trakcie odpoczynku lub po posiłku.
Duszność – obniżona sprawność fizyczna, zadyszka nawet przy niewielkim wysiłku, np. podbiegnięciu do autobusu. Zmęczenie, ogólne osłabienie, puchnięcie nóg.
Drżenie rąk – podobnie jak w chorobie Parkinsona, dłonie chorego zaczynają drżeć, trudno jest mu np. utrzymać szklankę, nawlec nitkę czy otworzyć kluczem drzwi do mieszkania.

Osłabienie mięśni nóg – osłabienie niektórych mięśni, szczególnie prostowników, przez co trudno jest choremu się poruszać, nogi puchną i są słabe.
Nieregularne miesiączki – u kobiet cykl miesięczny się rozregulowuje, a okresy są bardzo skąpe, czasami zanikają. U mężczyzn powiększenie gruczołów piersiowych, osłabienie popędu płciowego, a nawet może pojawić się impotencja.
Łzawienie – ból i pieczenie oczu pojawiające się najczęściej przy wietrze, bądź ostrym świetle. Zamazany obraz, występują worki pod oczami.
Dolegliwości skórne – swędząca skóra, czerwone plamy na nogach, opuchnięte stopy. Skóra ciepła i wilgotna. Rzadkie, cienkie i niepodatne na układanie włosy. Łamliwe paznokcie.
Powiększenie się tarczycy – wole – objaw zaawansowanego stadium choroby – uciskając na sąsiednie narządy powodują uczucie duszenia się, pojawiają się kłopoty z przełykaniem śliny.