Jak określić rozmiar?

Rozmiar pierścionka

Decydując się na zakup biżuterii, a w szczególności ozdób, które będziemy nosić na palcach, często stajemy przed dylematem: jak określić rozmiar obrączki lub pierścionka?

Wśród jubilerów stosowanych jest kilka różnych miar. Ponieważ dla wszystkich powszechnie zrozumiałą jednostką jest milimetr, skupimy się na nim.

Aby poprawnie określić rozmiar pierścionka, o który nam chodzi, musimy się wyposażyć w suwmiarkę. Dzięki niej bowiem jesteśmy w stanie zmierzyć wewnętrzną średnicę ozdoby.

Jeśli mamy już pierścionek lub obrączkę, która idealnie pasuje nam do palca, to na tej podstawie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać pomiarów. Te następnie posłużą jubilerowi do wyboru odpowiedniego rozmiaru nowej ozdoby.

W sklepach jubilerskich zazwyczaj funkcjonują tabele rozmiarów, przy pomocy których można nasze pomiary przyporządkować do odpowiedniej kategorii.

Pamiętajmy: mierzymy zawsze średnicę ozdoby. Nie dokonujmy pomiarów palca, ponieważ wyniki mogą być przekłamane. Choćby ze względu na to, że ciało jest elastyczne i może pod naciskiem suwmiarki ulec delikatnemu, ale jednak istotnemu odkształceniu. Ryzyko jest takie, że wynik pomiaru będzie mniejszy niż w rzeczywistości.

-
......