Hashimoto

0
29
Rate this post

Hashimoto

Choroba Hashimoto nazywana jest również przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczowego. Choruje się na nią często, a dodatkowo, jest to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, a także najczęściej występujący rodzaj zapalenia tarczycy. Jest ona wywołana autoimmunologicznie, czyli organizm sam ją powoduje. Zdarza się również, że pojawia się wraz z innymi chorobami o tym samym podłożu.

Nazwa tej choroby pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza – Hakuru Hashimoto. Pracując w Berlinie, odkrył i zdiagnozował cztery przypadki.

Na Hashimoto zapadają od dziesięciu do dwudziestu razy częściej kobiety niż mężczyźni. Dodatkowo, istotny jest czynnik genetyczny, który wpływa na predyspozycje zachorowania w około 50%. Najczęściej choruje się między 45 a 60 rokiem życia, ale pojawia się również w okresie dziecięcym.

Jak wcześniej wspomniałam, często łączy się z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym. I tak, jeśli łączy się z chorobą Addisona, pojawia się zespół Schmidta, a jeśli dodatkowo choruje się na cukrzycę typu pierwszego, mowa o zespole Carpentera.
Objawy choroby Hashimoto